Sprzątanie cmentarza

Dwa przedpołudnia uczniowie naszej szkoły spędzili, pracując na cmentarzu – grabili i zbierali liście, zamiatali groby, zapalali znicze, wykonywali drobne naprawy np.z powrotem ustawiali przewrócone krzyże. Odwiedzili i zapalili znicze również na grobach pracowników naszej szkoły. Coroczne sprzątanie mogił przed Wszystkimi Świętymi jest staropolską tradycją, którą należy podtrzymywać, nie ograniczając się tylko do utrzymywania grobów swoich rodzin. W ostatnim tygodniu października  w szkole odbędzie się zbiórka zniczy, które później będą zapalać na mogiłach – zwłaszcza tych opuszczonych.
Chcielibyśmy, aby sprzątanie grobów stało się naszą szkolną tradycją. Jest tyle opuszczonych grobów, że zawsze będzie, co robić. Młodzież w ciągu kilku godzin posprzątała kilkadziesiąt zapomnianych mogił.

Ilona Wielocha

loading