Wizyta na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej

25 maja 2022 roku uczniowie klas drugich naszego Technikum skorzystali z oferty, jaką dla szkół średnich przygotowali pracownicy Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Podczas spotkania wysłuchali dwóch wykładów badaczy zajmujących się zagadnieniami dotyczącymi przestrzeni Internetu, bezpieczeństwa i weryfikacji umieszczanych tam informacji. Dr Krzysztof Kaczmarek z Katedry Studiów Regionalnych i Europejskich opowiedział o złudnej anonimowość w sieci, pokazał, jak łatwo jest stracić kontrolę nad naszą aktywnością w Internecie, stać się ofiarą oszustw i manipulacji. Młodzież dowiedziała się także, których stron należy unikać i jakich informacji o sobie lepiej nie zdradzać w wirtualnej rzeczywistości. Bardzo interesująca była również część zajęć poświęcona omówieniu mechanizmów związanych z powstawaniem fałszywych informacji. Drugi wykład poprowadził dr hab. Marek Górka, prof. PK z Katedry Nauk o Polityce i Administracji i wyjaśnił uczniom, jak rozpoznać oszusta w Internecie, omówił szczegółowo metody tych, którzy chcą nas oszukać, wskazał najpopularniejsze typy stron i portali, na których młodzież jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo oraz przygotował materiał do ćwiczeń, aby uczniowie spróbowali wykorzystać w praktyce zdobyte informacje i samodzielnie rozpoznać fałszywych i prawdziwych użytkowników sieci. W kontekście aktualnych wydarzeń i w obliczu faktu, że uczniowie poruszają się głównie w przestrzeni wirtualnej, a nadal mają problem z weryfikacją otrzymywanych tam informacji środowe zajęcia okazały się cennym i potrzebnym elementem wzbogacającym ich szkolną edukację. Przypominamy – o bezpieczeństwie w sieci należy pamiętać każdego dnia, jednak z powodu zbliżających się wakacji ta świadomość wydaje się być jeszcze bardziej pożądana. Uważajcie na siebie w sieci i pamiętajcie, że nikt z nas nie jest anonimowy, a nasza aktywność w przestrzeni Internetu może skutkować konsekwencjami ponoszonymi w świecie realnym.

dr Marta Jakubowska

Fotografia przedstawia młodzież siedząca na krzesłach w auli politechnicznej, w prawym górnym roku znajduje się prowadzący wykład, tuż nad nim znajduje się projektor, mężczyzna wyświetla jakie wrażliwe teksty pozostawiać.
loading