Zachodniopomorskie spotkania w Bibiliotece+

SONY DSC8 października 2014 roku uczniowie klas I c i II c gimnazjum pod opieką pani Krystyny Krasińskiej i pani Renaty Jaguścik mieli okazję uczestniczyć w spektaklu pt. Być kochanym według wierszy Jana Twardowskiego. Spektakl został wystawiony w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Karlinie w ramach Zachodniopomorskich spotkań w Bibliotece +. Autorką scenariusza i jednocześnie główną występującą była pani Anna Gielarowska. Oprawę muzyczną na gitarze klasycznej zapewniła pani Kornela Arwicz-Sienicka.

Pani Anna Gielarowska jest aktorką, pedagogiem i mgr lic. teologii, pani Kornela Arwicz-Sienicka natomiast jest gitarzystką, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie. Uczniowie mieli okazję usłyszeć wiersze ks. Jana Twardowskiego przy niezwykłej muzycznej oprawie. Wyrecytowane zostały między innymi wiersze: Sprawiedliwość, Nic nie wiedzieć, Spotkanie, Samotność. W przedstawieniu wykorzystano także fragmenty utworów Leo Brouwera, Stanleya Myersa, Franza Schuberta, Francisco Tarregi. Było to niezwykłe artystyczne przeżycie, jakie nie zdarza się często.

Po spektaklu pani Anna Gielarowska zaprosiła młodzież do obejrzenia filmu dokumentalnego Szczecińskie ślady księdza Jana nakręconego tuż po śmierci księdza Jana Twardowskiego. Obraz był poruszający i zawierał wiele ciepłych myśli i wspomnień o tym wspaniałym poecie.

Uczniowie byli pozytywnie zaskoczeni tym, co mieli okazję obejrzeć, choć przyznawali, że poezja jak zwykle okazała się nie być łatwa w odbiorze. Przyznają jednak zgodnie, że tak zaprezentowane aktorsko teksty zyskują na wartości i przejrzystości.

 

loading