Wizyta w GKC

Zespół Szkół w Karlinie już od wielu lat współpracuje z GKC – szwedzkim odpowiednikiem naszej szkoły ponadpodstawowej w Gnosjo – niewielkiej gminie w środkowej Szwecji. Nasza współpraca opiera się na wzajemnych wizytach w naszych miejscowościach oraz wspólnych wyjazdach do Krakowa. Wzorem lat ubiegłych w dniach 15 – 19 października uczniowie naszego Technikum mieli szansę spędzić kilka dni w Szwecji.

Podczas pobytu zapoznaliśmy się ze szwedzkim systemem edukacyjnym, zwiedzaliśmy szkołę i ciekawe miejsca w okolicy – takie jak wyjątkowe centrum teatralno-rozrywkowe w największym mieście w regionie – Jonkoping, czy manufaktura wyrobów skórzanych. Przede wszystkim jednak mieliśmy wiele okazji do wykorzystania języka angielskiego w praktyce. Popołudniowe zajęcia poświęcone były wspólnie opracowywanemu projektowi kulturowemu – „Poland vs Sweden”, podczas którego uczniowie w mieszanych zespołach porównywali różne aspekty (historyczny, rozrywkowo-muzyczny, religijny oraz kulinarny) życia w naszych krajach.

Ciekawym doświadczeniem było uczestniczenie w zajęciach języka szwedzkiego z imigrantami. Poza podstawowymi zwrotami ułatwiającymi poznanie nowych osób w Szwecji i samodzielne przedstawienie się, dowiedzieliśmy się w jaki sposób gmina pomaga osobom, które zmuszone były opuścić swoje kraje. Odwiedziliśmy też niezwykłe centrum religijno-kulturalne  oraz pobliską górę Isaberg, która stanowi centrum sportowo-rekreacyjne dla całego regionu. Poza rozbudowaną infrastrukturą do uprawiania sportów zimowych, znajdują się tam: niezwykły park linowy, tor do jazdy rowerami górskimi oraz kilometrowy zjazd torem saneczkowym, który sami mogliśmy wypróbować. Natomiast tradycyjnie budzącym najwięcej emocji elementem były rozgrywki sportowe w siatkówkę i piłkę nożną zakończone remisem oraz wspólny mecz w unihokeja.  

Zwieńczeniem kilkudniowego pobytu był czas spędzony wspólnie na kręgielni w pobliskiej miejscowości – Varnamo, dzięki któremu zacieśniły się więzi między uczniami.  Gospodarze zadbali, by większość zajęć odbywała się w towarzystwie szwedzkiej młodzieży, która już na wiosnę wybierze się na wycieczkę w do Krakowa, a my będziemy im towarzyszyć!

W Zespole Szkół w Karlinie stawiamy na praktyczne zastosowanie języków obcych, a nic nie daje więcej sposobności do korzystania z języka obcego jak bezpośredni kontakt z rówieśnikami z innych krajów. Już wkrótce rozpocznie się rekrutacja na wyjazd do Krakowa oraz przyszłoroczny wyjazd do Szwecji.

loading