Walentynki, czyli otwarta lekcja wdż… (WIDEO!)

Jak przeprowadzić dobrą lekcję? Przepis jest chyba prosty? – ciekawy temat (?), dobrze dobrane formy i metody (najlepiej aktywizujące), jasno sprecyzowane cele, sprawdzona i zadana praca domowa …itd., … itd. ………………

Na pewno dobrze przeprowadzona lekcja = zadowolony uczeń + zadowolony nauczyciel.

Dnia 18 lutego w naszej szkole odbyła się otwarta lekcja „wdż” (czytaj: wychowanie do życia w rodzinie). Uczestniczyli w niej wszyscy nauczyciele i uczniowie. Lekcja została poprowadzona zgodnie z najnowszymi zasadami metodyki. Obejmowała następujące treści nauczania:

  1. Walentynki – rys historyczny i obyczajowy święta.
  2. Ciekawostki – walentynki na świecie; „kocham” w różnych językach.
  3. Najpiękniejsze cytaty o miłości.
  4. Utwory muzyczne polskie i światowe, współczesne i nieco starsze tematycznie związane z miłością.
  5. Miłość na przestrzeni wieków – od prehistorii poprzez starożytność, średniowiecze … do czasów współczesnych.
  6. Rozstrzygnięcie Konkursu na „Najsympatyczniejszą” i „Najsympatyczniejszego”
  7. Rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszą Kartkę Walentynkową.

Możemy stwierdzić, iż lekcja przebiegła sprawnie, uczniowie byli zainteresowani realizowanymi treściami, o czym świadczyły żywe reakcje. Cele jasno sprecyzowane i zrealizowane. Praca domowa została sprawdzona i pozytywnie oceniona, gdyż część literacko-kabaretowa przygotowana przez polonistkę i nauczycielkę wdż Grażynę Chwieduk wypadła dobrze, bo publiczność świetnie się bawiła. Niewątpliwie podobną reakcję wywołała część wokalno-muzyczna, przygotowana przez nauczycielkę plastyki i muzyki Anielę Politowską – Pogorzelską i nauczyciela języka angielskiego i wdż Norberta Potomskiego. Doceniono także dekorację, wykonaną pod kierunkiem Agnieszki Turowskiej-Walczak, a składającą się z ogromnej ilości kolorowych serduszek.

Ponieważ zawsze uczniowie ćwiczą umiejętności z zakresu podstawy programowej, tym razem z ochotą wyręczyli ich nauczyciele, którzy doskonalili umiejętność czytania wyrazistego i wyraźnego, przepięknie cytując złote myśli o miłości, a taki pokaz bardzo podobał się uczniom, dlatego ciało pedagogiczne zebrało liczne brawa. Liczne brawa zebrali także śpiewający nauczyciele.

Dobra zabawa, dużo śmiechu, brak nudy, żywe reakcje i zainteresowanie … i sukces? Tak przynajmniej nam się wydaje. Należy dodać, iż lekcja była hospitowana i przychylnie oceniona przez dyrekcję, zaś uczniowie przygotowujący poszczególne zdania nagrodzeni obowiązkowo oceną celującą.

Na koniec należy nadmienić, że certyfikat „Najsympatyczniejszej Dziewczyny w Szkole” uzyskały – Karolina Bronowicka I LO, Klaudia Chlebicz II D, Marlena Cyrklewicz II C. Certyfikat „Najsympatyczniejszego Chłopaka w Szkole” zdobyli – Sebastian Gwóźdź III D, Patryk Dybalski III B i Jakub Andrzejczuk I LO.

„Najpiękniejsze Kartki Walentynkowe” wykonali – Ola Gwóźdź, Adrian Matczak, ponadto zostały wyróżnione klasy – II ZSZ, III D, II B, I A, III C,

Tym razem praca domowa nie została zadana. Do następnej lekcji.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z tego wspaniałego dnia (montaż – Karolina Bronowicka)

Posted by Zespół Szkół w Karlinie on 29 luty 2016

Grażyna Chwieduk

loading