Koło miłośników historii w Białogardzie

W piątek 7 listopada grupa siedmiu uczniów klasy II D naszego Gimnazjum wraz z opiekunem udała się do Białogardu w celu realizacji projektu. Zadanie polegało na dokonaniu pomiarów i opisaniu murów miejskich jak również na zapoznaniu się z pozostałymi zabytkami miasta. Uczniowie dokonali pomiaru istniejących fragmentów oraz zmierzyli długość całkowitą murów według starych planów miasta. Pomiary zakończyły się następującymi wynikami:

  1. Wysokość murów wynosi od 7 do 8 metrów.
  2. Całkowita długość murów, które w przeszłości otaczały centrum miasta to około 900 m. Do dzisiaj zachowało się niespełna 200 m. murów oraz jedna brama wjazdowa.
  3. Grubość murów wynosi od 70 cm. do ponad 1 metra.
  4. Mury zbudowane są z kamienia (u podstawy) oraz cegły gotyckiej.
  5. Historia tej konstrukcji sięga XIV/XV wieku.

Przy okazji wizyty w Białogardzie uczniowie wysłuchali informacji o historii miasta od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności. Największe zaskoczenie wywołała informacja o przyczynie zniszczenia części murów. W połowie XIX w. w Białogardzie wybuchła epidemia cholery, która spowodowała śmierć wielu osób. Mieszkańcy, poszukując wytłumaczenia tej tragedii, uznali, że winny jest brak przewiewu i świeżego powietrza spowodowany otaczającymi miasto murami. Rozpoczęto więc ich niszczenie, co miało pomóc w zakończeniu epidemii. Na szczęście władze miasta powstrzymały ten proceder, dzięki czemu ocalała część murów. Uczniowie odwiedzili również Kościół NMP, Bramę Połczyńską oraz Muzeum w Białogardzie. W Muzeum wysłuchali informacji kustosza o przeszłości miasta oraz najciekawszych eksponatach (mapa i ryciny starego Białogardu, urna na prochy). Odwiedzili również salę z orderami i odznaczeniami, której patronuje były Prezydent RP – mieszkaniec Białogardu – Aleksander Kwaśniewski. Uczniowie biorący udział w projekcie zostali zobowiązani do przygotowania i przedstawienia swoim koleżankom i kolegom informacji na temat wyjazdu w formie prezentacji multimedialnej. Kolejne zadanie dla miłośników historii zaplanowane jest na grudzień i będzie związane z proradzieckimi bunkrami atomowymi w Podborsku.

 Daniel Wach

 

loading