15 marca – Światowy Dzień Konsumenta

Pierwszy Światowy Dzień Konsumenta, znany również jako Światowy Dzień Praw Konsumenta – odbył się w 1983 r. w rocznicę przemówienia Johna F. Kennedy’ego, wygłoszonego w 1962 r. w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA sformułował wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów, tj.: do informacji, do wyboru, do bezpieczeństwa, do reprezentacji. W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od roku 2000. Do obchodów włącza się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i organizacje pozarządowe.

Jest to dobra okazja do uświadomienia sobie o tym, jakie my – konsumenci mamy prawa i kto nam może pomóc w ich egzekwowaniu.

15 marca br wszyscy uczniowie w ramach przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości będą mieli okazję przypomnieć sobie o podstawowych prawach konsumenta oraz o sposobie zgłoszenia ewentualnych reklamacji.

loading