Kartka z kalendarza historii Polski – 11 listopada…

Mottem obchodzonego co roku Święta Niepodległości – powinno być zdanie wypowiedziane przez marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Zdanie to, choć wypowiedziane wiele lat temu, nie straciło i nie powinno nigdy stracić na wartości, ponieważ każdy z nas jest winny swoim przodkom pamięć, a ojczyźnie miłość. Zmienne koleje losu naszej ojczyzny i jej tragiczne dzieje, które doprowadziły do zniewolenia naszego kraju, zapoczątkowały walkę o Polskość i Polskę. O to, „żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia naszych dziadów i pradziadów, zarówno w trakcie zaborów, jak i na frontach I wojny światowej. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowa­nia polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co naj­ważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej i dlatego też co roku przypominamy sobie historię naszego kraju oraz słowa naszego hymnu narodowego, który wspólnie śpiewamy w tym dniu.

RPW

Accessibility Toolbar

loading