Zespół Szkół w Karlinie wzorem ubiegłych lat przystąpił do realizacji przedsięwzięć upamiętniających Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Antykomunistycznego Oporu w latach 1944-1963. W ramach realizowanego programu 22 lutego 2018 r. odbyły się spotkania dla młodzieży klas III gimnazjum z przedstawicielem IPN Szczecin – Delegatura Koszalin Panem Marcinem Ozgą, który wprowadził młodzież w podstawy wiedzy dotyczącej działalności antykomunistycznej w Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej.
Następnie cała społeczność uczniowska Zespołu Szkół w Karlinie w dniu 1 marca uczestniczyła w okolicznościowych spotkaniach z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz poznawali ich losy, poprzez wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej „Namioty Wyklętych”.
Wspólnie ze stowarzyszeniem, które zapewniło materiały historyczne na wystawę oraz inne pomoce dydaktyczne dla dzieci, odbyły się spotkania najmłodszych – uczniów klas III z pobliskiej szkoły podstawowej. Najmłodsi uczestnicy naszych uroczystości malując postacie i symbole Wyklętych, poprzez zabawę plastyczną poznawali historię z czasów swoich dziadków.
Głównym programem obchodów było złożenie zniczy na grobie ppłk Wacława Nestorowicza na karlińskim cmentarzu.
Był on w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej dowódcą XIII okręgu Białystok Narodowych Sił Zbrojnych. Informacje
o zmarłym w 1969 roku i jego wojennych losach zostały w naszej lokalnej społeczności odkryte zaledwie trzy miesiące wcześniej. Zapomniany, przez tyle lat odsyłany w niepamięć jak wszyscy Żołnierze Wyklęci wrócił do naszej historii jako ten Niezłomny zasługujący na pamięć i szacunek.