Dbajmy o czystość języka polskiego – nasze spotkanie z Językiem Polskim

5Dnia 14.03.2016 r uczniowie z klasy II ZSZ oraz II d wspólnie przygotowali lekcję otwartą w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i w tym roku w Polsce Miesiąca Języka Ojczystego. Święto Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzone jest na świecie co roku 21 lutego. My staramy się przypominać wszystkim, skąd się wziął język polski i jak zadbać o to, aby ocalić go od zapomnienia. Włączamy się w kampanie społeczne promujące piękno polszczyzny i dbałość o jej poprawność: „Język ojczysty – dodaj do ulubionych”, „Język polski jest ą-ę”.

Mało kto wie, iż nasz język ojczysty wyłonił się z grupy języków słowiańskich, a dokładniej z grupy zachodniej, a jego pierwszym zdaniem, które ukazało się w „Księdze Henrykowskiej” w 1269 roku – było to wypowiedziane przez męża do żony „Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Późniejsze teksty stanowiły głównie tłumaczenia fragmentów Pisma Św. i psałterzy, aż pojawił się Mikołaj Rej, oznajmiając, iż „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Jednakże czasy się zmieniły, język również i dzisiaj aż ok. 80 proc. naszego słownictwa stanowią zwroty obce, zapożyczone z innych języków, których używanie powoduje zanikanie polskiej mowy i znaków diakrytycznych. Zmiany te są na tyle zauważalne, iż polscy językoznawcy biją na alarm, organizując wiele akcji poświęconych dbałości o czystość języka. Jedną z takich akcji jest Mięsiąc Języka Polskiego, któremu nasi uczniowie poświęcili cały apel. Były więc filmiki, piosenki, zawodowe słownictwo techniczne, kopromowa, ponglish oraz konkurs na poprawne przeczytanie łamańców językowych. Całość uwieczniona została skeczem w wykonaniu naszego szkolnego kabaretu.
.

R. Piszak

Accessibility Toolbar

loading