Spływ Parsętą

W sobotę 13 czerwca grupa uczniów z naszego gimnazjum – członkowie Szkolnej Grupy Paramilitarnej ZAPORA – uczestniczyła w spływie kajakowym rzeką Parsęta z Białogardu do Karlina. Wspaniała pogoda pozwoliła w pełni wykorzystać walory przygotowanej trasy oraz dodatkowych atrakcji. Pierwszy odcinek z Białogardu do tamy w Rościnie to spokojny nurt pozwalający wprawić się w prowadzeniu dwuosobowych kajaków oraz niezbędnej w takiej sytuacji współpracy. Następna część trasy obfitowała w liczne przeszkody, zakola oraz spiętrzenia. Wszystkie udało się sprawnie pokonać, co dostarczyło wiele radości a jednocześnie pozwoliło wzmocnić poczucie odpowiedzialności oraz umiejętności współpracy wśród uczestników. Po krótkim postoju wykorzystanym na przygotowanie ogniska, posiłek oraz odpoczynek grupa ruszyła w dalsza drogę. Przed metą uczestnicy pokonali jeszcze dwa spiętrzenia wody w samym Karlinie i szczęśliwie zakończyli spływ przy jednej z przystani. Cała trasa dostarczyła również wielu wrażeń związanych z niesamowitymi krajobrazami. Udało się również zaobserwować w naturalnym środowisku kaczki, łabędzie oraz majestatycznie krążącego na niebie orła bielika. Wyprawa pozwoliła również na podjęcie akcji ratującej życie dwóch małych kotków, które ktoś wrzucił do rzeki aby się ich pozbyć. Znalezione przy brzegu rzeki kotki zostały wyłowione, wysuszone i razem z uczestnikami dotarły do końca spływu. Teraz znajdują się pod opieką pracowników schroniska. Mamy nadzieję, że od teraz będą spotykać na swojej drodze tylko dobrych ludzi.

Uczestnicy zgodnie ocenili trwający blisko siedem godzin spływ za bardzo udany. Było to jedno z pierwszych zadań grupy ZAPORA, które miało sprawdzić umiejętności członków oraz cechy ważne dla funkcjonowania grupy. Dalsze plany działania grupy są bardzo ambitne i ciekawe.

Daniel Wach

loading