DJ – zawód przyszłości?

26 lutego 2019 r. w Karlińskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z DJ-em – Marcinem Wawryniukiem. W ramach zajęć z doradztwa zawodowego w spotkaniu uczestniczyła także grupa uczniów z Zespołu Szkół w Karlinie – uczniowie klas  III a gimnazjum oraz I Branżowej Szkoły I stopnia. W trakcie spotkania mieliśmy szansę poznać tajniki warsztatu pana Marcina – dowiedzieć się, czym różni się DJ od konferansjera czy wodzireja, jaki jest koszt sprzętu, na którym pracuje, w jaki sposób przygotowuje się do swojej pracy i ile czasu na to potrzebuje. DJ dobiera, odtwarza i miksuje muzykę w celu rozbawienia publiczności. Żeby zostać DJ-em trzeba spełnić kilka, dość ważnych warunków, niezbędne jest wyczucie rytmu, dobry słuch, a tego człowiek raczej nie jest w stanie się nauczyć – albo to się ma, albo nie, kwituje DJ Wawryniuk. W zawodzie tym przyda się także wiedza muzyczna i znajomość aktualnych trendów muzycznych – głównie po to, by umiejętnie dobierać repertuar. Pan Marcin sam o sobie mówi, że jest po części DJ-em, wodzirejem i konferansjerem, gdyż gra najczęściej na weselach, studniówkach i zwykłych weekendowych imprezach. Gość niejednokrotnie podczas spotkania powtarzał, że dla niego praca jest pasją i nie zamieniłby jej na żadną inną. Kocha i czuje muzykę, a przede wszystkim lubi grać dla innych. Zwrócił także uwagę uczniów, iż nie jest to łatwa i lekka praca. Samo przygotowanie się do pracy (przyniesienie 0,5 tony sprzętu, podłączenie wszystkich urządzeń zajmuje około 2 godziny – tyle samo rozłączenie wszystkiego i spakowanie z powrotem). Zwrócił uwagę na fakt iż, jest to praca stojąca i wymagająca ciągłego skupienia, nie ma mowy o używkach. Należy także liczyć się z tym, że jest to praca „weekendowa”, osoba, która zajmuje się tym zawodowo, jest nieobecna najczęściej 3 dni w domu. Pan Marcin poruszył także temat wykupienia prawa do odtwarzania publicznie muzyki, odtwarzanie muzyki z np. z „youtube” jest nielegalne. Po prezentacji DJ-a Wawryniuka uczniowie mogli samodzielnie przekonać się, w jaki sposób np. zrobić dobre przejście pomiędzy frazami utworów, jak dobierać odpowiednio bity i używać dodatkowych funkcji mikrofonu.

 

Magdalena Malińska

loading