Wymiana ze Szwecją 2018

W dniach 15-19 października grupa młodzieży naszego Zespołu Szkół miała przyjemność gościć w partnerskiej szkole w Gnosjö w Szwecji. Kolejny raz wyjazd został zorganizowany wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Tychowie i dzięki temu był dodatkową okazją do nawiązania nowych znajomości i kształcenia umiejętności współpracy.

Wyruszyliśmy skoro świt (o 5.00 rano) spod szkoły na najbliższe lotnisko w Goleniowie i nawet tak wczesna pora i lekkie opóźnienie lotu nie były w stanie zepsuć nam humorów.

Już w drodze ze Sztokholmu do Gnosjö czekały na nas pierwsze atrakcje w stolicy regionu – Jönköping, gdzie po  lunchu mieliśmy możliwość zwiedzenia nowoczesnego centrum kultury „SPIRA” z czterema salami koncertowo-teatralnymi, a także zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania miejsca oraz spotkania z osobami zajmującymi się przygotowaniem różnych imprez w instytucji. To nowoczesne miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie i w dobrym nastroju ruszyliśmy do miejsca docelowego.  Podczas pierwszego wspólnego wieczoru z grupą szwedzką przy pysznym posiłku mogliśmy zapoznać się oraz potrenować język angielski w luźnych rozmowach o naszych zainteresowaniach i krajach.

W ciągu kolejnych dni mieliśmy możliwość poznać szkołę i uczestniczyć w różnych zajęciach sportowych i językowych. Rozegraliśmy kilka meczy w najpopularniejszych sportach w Szwecji – unihokeju (tam nazywanym floorball), piłce nożnej oraz koszykówce.  Niektóre z zajęć odbywały się w towarzystwie młodzieży z wymiany, inne z imigrantami, których wielu w różnym wieku mogliśmy zaobserwować na terenie kompleksu szkolnego. Popołudniami realizowaliśmy wspólny projekt polegający na wymianie doświadczeń oraz poznaniu naszych państw, historii i kultury. Poza wspólnymi zajęciami zwiedziliśmy również ciekawe miejsca w okolicy – niewielkie manufaktury szkła („House of Glass” w Limmared) i skóry (Kallfeldts Läder), w których zapoznaliśmy się z procesem produkcji różnych wyrobów. Ostatnie popołudnie spędziliśmy wspólnie na kręgielni, gdzie w mieszanych polsko-szwedzkich drużynach mogliśmy ostatni raz uczestniczyć w rywalizacji.

Świetne doświadczenie, wiele możliwości do wykorzystania języka angielskiego w praktyce oraz nawiązania nowych przyjaźni – tak krótko można podsumować pierwszą część tegorocznego projektu. Jak co roku, w kwietniu spotkamy się z grupą szwedzką w Krakowie, gdzie będziemy mogli wspólnie poszukiwać łączących nas kulturowych elementów przy okazji wspólnych doświadczeń. Przy tej okazji serdecznie już zapraszam do wzięcia udziału w kolejnych edycjach wymiany.

koordynator wymiany: Justyna Syga

loading