Tydzień PRL

W ostatnim tygodniu przed weekendem majowym uczniowie klas III gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję zapoznać się z najnowszą historią Polski, a konkretnie z czasami PRL. Poniedziałkowa wizyta w białogardzkiej szkole SUKCES stała się okazją do obejrzenia zgromadzonych przez uczniów pamiątek z tamtego okresu. W gablotach wystawiono banknoty, świadectwa, zdjęcia, odznaki oraz kartki na żywność. Na ścianach znalazły się fotografie przedstawiające najważniejsze wydarzenia polityczne z okresu PRL. Największe wrażenie na uczniach wywarło jednak pomieszczenie stylizowane na mieszkanie z czasów Polski Ludowej. Stare radia, pralki, żelazka, meble i wyposażenie kuchni wywołały wśród uczniów duże zainteresowanie, a niekiedy zdziwienie i uśmiech.

W środę w naszej szkole odbyły się warsztaty „Kryzysowa Polska Ludowa” przeprowadzone przez pracowników szczecińskiego oddziału IPN. Na początek uczniowie wysłuchali wykładu wprowadzającego, a następnie zostali podzieleni na trzy grupy, w których pracowali ze źródłami historycznymi dotyczącymi najważniejszych wydarzeń z historii PRL. Każdy z uczestników otrzymał specjalne karty pracy, które musiał uzupełniać w trakcie zajęć. Choć w opinii niektórych uczniów poruszane zagadnienia były dość trudne, to ostatecznie wszyscy uznali zajęcia za ciekawe i rozwijające wiedzę o minionym okresie. Prowadzący zajęcia wysoko ocenili umiejętności naszych uczniów do pracy w grupie oraz wiedzę i aktywność kilku uczestników.

Daniel Wach

loading